Kréta je nejoblíbenější ostrov Středozemního moře. Většina rekreantů sem přichází kvůli bílému písku a křišťálově čistému moři. Modro-zelené křišťálově čisté moře, čisté dobře upravené pláže - to vše dělá z Kréty to nejlepší místo pro pláž nebo rodinnou dovolenou. Milovníci historické turistiky ho však neignorují, protože na ostrově je tolik zachovaných stop staré civilizace.

Ještě v době Bronzové, ostrov byl ovládán civilizací Minou. Od nich byl zděděn Knossosův palác. Podle legendy má hrad labyrint, po kterém kráčel Minotaur. Není divu, protože palác má mnoho místností a chodeb se slepými konci, stejně jako skryté chodby. Předpokládá se, že právě tato architektura podnítila přidání legendy o labyrintu a Minotauru.

Co je zajímavé vidět na Krétě

Například zmínka o městě Heraklion pochází z 1. století před naším letopočtem, objevuje se v záznamech filozofa Starabon. Nyní je Heraklion hlavním městem Kréty a hlavním přístavem. Ostrov se stal součástí Řecka až na začátku 20. století, předtím patřil mnoha národům a sloužil jako největší středomořský trh s rybami a mořskými plody.

Mnoho zajímavých věcí najdete ve městě Rethymno, které se nachází na severu Kréty. Je proslulý svými benátskými historickými exponáty, mnoho z nich se zachovalo v původní podobě.

Gortyna - nejstarší město na Krétě, bylo založeno podle historických údajů, bylo ve 20. století před naším letopočtem. Území bylo osídleno několika civilizacemi - řeckými, mykénskými a Dorianovými. Město sloužilo jako hlavní město Kréty v době, kdy vládlo Římské říši. Bohužel, můžeme obdivovat pouze ruiny města Gortin, které zničili v 1. století arabští útočníci.

Olus je potopené město ostrova. Ve 2. století před naším letopočtem se ocitl pod vodou. Během vykopávek archeologové potvrdili, že město bylo osídleno svobodnou a rozvinutou civilizací, která měla vlastní měnu, dokumentační systém a mezinárodní vztahy se svými sousedy.

Nejstarší náboženskou stavbou na Krétě je klášter Arcadia. Jeho stavba začala v 5. století před naším letopočtem, chrám byl postaven až v 16. století. Komplex se nachází v nadmořské výšce 500 metrů na hoře Ida. V 17. století Turci zaútočili na ostrov a zajali klášter a vyhnali chrámy. Po několika desetiletích se mniši vrátili do svého příbytku.

Pevnost Kules je jednou z největších obranných struktur na pobřeží. Postaveno v 14. století. Je zajímavé, že do zdí věže jsou zděné sochy ve formě lvů, které symbolizují Benátskou republiku. Pevnost dostala své jméno díky tureckým útočníkům, kteří území okupovali.

Zábava na Krétě

Historické a architektonické památky jsou dobré, ale nezapomeňte na zábavu! Jeden z největších vodních parků ve Středomoří se nachází ve městě Heraklion. Zde si můžete zaplavat ve 13 bazénech a sjíždět více než 30 skluzavek s různou rychlostí a složitostí. Vodní park nabízí atrakce uvolněnější přírody, kam můžete poslat mladší děti, a dětský bazén s celou řadou her k relaxaci v okolí.

Představte si dovolenou na Krétě bez návštěvy jednoho z vinařství je nemožné. Jedním z největších a nejznámějších je Manousakis Winery, které se nachází v Chania.

Kdy je nejlepší čas jít?

Nejvíce populární čas pro návštěvy Kréty – v létě, v tomto období se teplota pohybuje od +28 °C do +40 °C. V polovině léta, když je teplo se stává velmi silný, rekreanti navštěvují především severní břeh ostrova – pobřeží Egejského moře. V zimě a v prvním měsíci jara jsou téměř žádní rekreanti - + 16 °C + 17 °C, ne teplota vzduchu, která je vhodná pro dovolenou na pláži. Pro historickou turistiku je však čas ideální - nejsou davy turistů a můžete si vše v klidu prohlédnout. Kromě toho se v lednu, únoru a březnu můžete dostat na ten nebo onen festival